W 2003 roku Ormianin Gevorg Avetisjan wraz z siostrą założył we Frydku-Mistku czeską firmę produkującą ciastka miodowe MARLENKA® według starej ormiańskiej receptury rodzinnej. Na cześć matki i córki właściciela, otrzymała ona tortowe imię MARLENKA.

W momencie powstania firma zatrudniła jednego pracownika, ale z roku na rok dynamicznie się rozwijała. Liczba pracowników po uruchomieniu drugiej hali produkcyjnej wynosiła 85, a roczna produkcja – 250 000 ciastek.

Na koniec 2008 roku liczba pracowników wzrosła do 186, produkcja przebiegała w sposób ciągły w celu zaspokojenia zapotrzebowania, a roczna produkcja sięgała 1250000 sztuk ciastek. Aby podnieść poziom standardów higienicznych i sprostać rosnącym wymaganiom klientów, zdecydowano się zainwestować w nowoczesny, działający zakład.

W kwietniu 2009 MARLENKA® miała do użytku nową, nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni 4000m2. Hala produkcyjna skrywa w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną, zaprojektowaną w Holandii, która ze względu na swoją funkcjonalność jest jedyną na świecie, a jej wydajność produkcyjna wynosi 1000 ciastek na godzinę.

W 2014 roku do pierwotnego budynku dobudowano kolejną halę produkcyjną, dzięki czemu całkowita powierzchnia zabudowy osiągnęła 8000 m2.

W nowej fabryce zainstalowano w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną dla Napoleonek (przygotowanie ciasta francuskiego, sekcje wypieku i dekoracji oraz linia pakowania) oraz dla ulubionych kuleczek MARLENKA®. Instalacja tych maszyn doprowadziła do znacznego wzrostu wydajności mocy produkcyjnych.